Synod Standing Committee

The Synod Standing Committee (SSC) is empowered to act on behalf of the Synod between meetings of the Annual Synod Meeting. The roles and responsibilties of the SSC are outlined in the Basis of Union, Constitution and Regulations.

2022 Standing Committee Meeting Dates:

  • 11 February 2022
  • 18 March 2022
  • 8 April 2022
  • 27 May 2022
  • 29 July 2022 (includes orientation for new members)
  • 12 August 2022
  • 30 September 2022
  • 4 November 2022
  • 9 December 2022

Current Membership

Ex-officio member

  • Bronte Wilson - Moderator (Chair)
  • Rev. Felicity Amery - General Secretary
  • Rev. Sue Ellis - Ex-Moderator
  • Peter Battersby - Synod Property Officer 
  • Rev Mark Kickett - UAICC Regional Council appointment 

Elected

  • Dr Pam Bartholomaeus
  • David Buxton
  • Leanne Davis
  • Dr Peter Gunn
  • Bruce Ind
  • Elizabeth Iussa
  • Alice Kroker
  • Rev. Christa Megaw
  • Ann Phillips
  • Rev. Dr Ian Price
  • Rev. Andrew Robertson
  • Simon Story

Resourcing Members (non-voting)

  • Rev. Philip Gardner
  • Rev. Sue Page
  • Rev. Tim Hein
  • Rev Mark Schultz
  • Bridget Ransome

Synod Standing Committee Minutes 2021


Synod Standing Committee Minutes 2020